Gdy boli ząb

Czy wiesz co robić gdy boli ząb?

gdy boli ząbPodstawową czynnością w przypadku bólu zęba jest szybkie zgłoszenie się na wizytę u stomatologa, aby lekarz mógł ocenić co jest przyczyną dolegliwości bólowych. Niestety nie ma co liczyć na to, że sam ból przejdzie.
Nawet jeżeli ból zęba minie, to po pewnym czasie wróci znowu zapewne z większym natężeniem.

Ból samoistny

Ból zęba samoistny może występować w przypadku:

    • rozwijającego się stanu zapalnego
    • zgorzeli miazgi
    • rozwijającej się próchnicy
    • wyrzynających się zębów mądrości
    • kieszeni patologicznej, w której zalega jedzenie i powstał stan zapalny
    • po zatruciu zęba (dewitalizacji) – nasila się po wizycie u stomatologa, jednak od następnego dnia powinien się zmniejszać

Co robić?
Jedynym sposobem na poradzenie sobie z tego typu bólem jest wizyta u stomatologa.
Czekając na wizytę można przyjmować środki przeciwbólowe, które powinny złagodzić ból.

Ból przy nagryzaniu

Przyczyny bólu zęba przy nagryzaniu:

    • zgorzel miazgi
    • po opracowaniu ubytku z głęboką próchnicą i założeniu wypełnienia ząb może być wrażliwy przez jakiś czas na nagryzanie, konieczna jest wizyta u dentysty jeżeli jednak będzie się ona nasilał
    • zbyt wysokie wypełnienie
    • wyrzynające się zęby mądrości

Co robić?
Jedynym skutecznym wyjściem z tej sytuacji jest wizyta u stomatologa. Czekając na wizytę można przyjmować środki przeciwbólowe, które powinny złagodzić ból.

Ból nocny

Nasilanie się bólu zęba w nocy jest charakterystycznym sygnałem dla ropnych zapaleń miazgi i wymaga szybkiej interwencji stomatologa.
Co należy zrobić?
Jak najszybciej zgłosić się do stomatologa ponieważ może powstać ropień. Nie rozgrzewać bolącego miejsca i unikać spania na tym boku ponieważ zwiększa to dolegliwości bólowe. Przykładać zimne okłady po stronie bolącego zęba.

Ból na zimno

Zęby reagujące na zmienne powietrze, lody, chłode pokarmy lub napoje to charakterystyczny objaw przy nadwrażliwości zębiny.
Może być to spowodowane odsłonięciem szyjek zębowych, bądź mikropęknięciem szkliwa.
Co robić?
Należy zgłosić się do lekarza stomatologa w celu wdrożenia odpowiednich środków leczniczych. Można się wspomagać pastami i płukankami do nadwrażliwych zębów, zmienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem oraz unikać drażniących pokarmów i napojów.

Ból na ciepło

Ząb, który reaguje na ciepłe bodźce np. gorące napoje, czy posiłki jest zazwyczaj objawem stanu zapalnego miazgi, który bezwzględnie wymaga interwencji stomatologicznej.
Co robić?
Koniecznie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Do tego czasu można się wspomagać popijając zimną wodę lub robiąc zimne okłady.

Ból na słodkie

Dolegliwości bólowe przy spożywaniu słodkich pokarmów są najczęściej objawem rozwijającej się próchnicy lub nadwrażliwości zębiny.
Co robić?
Zgłosić się na wizytę u stomatologa.